“La Voie du Sud” ofwel “Le Chemin d’Arles”
Dit
is een mooie fietsroute van Arles in de Camargue naar de Col du Somport op de Frans-Spaanse
grens. Totale afstand ca. 780 km.
Deze
tocht volgt zo veel mogelijk de oude pelgrimsroute naar Santiago de Compostela en gaat over verharde en merendeels rustige
wegen.
Een
fiets met kleine versnellingen is aan te bevelen, want de route volgt hier en
daar steile klimmetjes en enkele langere Cols.
Startplaats: Arles
in Zuid-Frankrijk
- Arles - D37 Les Passerons – Gimeaux - Saliers - N572 St.Gilles
- St.Gilles - D14 La Margue twee
maal links aanhouden - N572 (t.h.v. Gallician D779 rechts) Vauvert –
Aimargues - D265 Marsillargues - D34 Lunel - D24c1 Lansargues - D189
Mudaison. (Vanaf hier volgen we een departementale rondweg
noordelijk om Montpellier, omdat het in deze
stad zéér druk is en alles zéér slecht is aangegeven) - via Baillargues op D26 naar Castries - links N110 naar Vendargues - vervolgens rechts de D65 blijven volgen
tot Chateau D’O - hier
overgaan op D127 richting Grabels.
- Grabels - D102 Bel Air - D27E1
Montarnaud - D111 La Boissière - D27 Aniane – St.Guilhem-le-Désert
- St.Guilhem-le-Désert - St Jean
de Fos - D141 Montpeyroux - D 9 Arboras - D153E les Salces (op col
linksaf, daarna rechtsaf) - D153 St Privat-Lodève langs Prieuré St.Michel
de Grandmont
- Lodève - D35 Lunas - Le Bousquet - Le Ruffas - D35E La Tour sur Orb -
rechts 23E4 onder spoor en tunnel links door steil dorpje Boussagues, kruising links richting St.Gervais-s-Mare. Vervolgens
op T-splitsing rechts via St.Etienne,
Estréchoux naar St. Gervais-s-Mare
- St.Gervais - Murat-s-Vèbre
- Murat-s-Vèbre - D162 Condamines
- D162C Villelongue - D150 La Salvetat-sur-Agout
- Langs
het meer D14E1 tot vlak voor de barrage - D52 Anglès
- Anglès - D68 Plaisance over col
de Fauredon - D68 Cambournés – Boissezon - Pont du Grel – Noailhac –
Pouzencarie – Valdurenque - Pioch-de-Gaix – Mirava - Castres
- Castres - D85 (richting
Dourgne) over spoor meteen rechts D50B naar Saix – D50
Viviers-lès-Montagnes - D50 Verdalle - D85 Dourgne – Sorèze - Revel
- Revel - D622 richting Castelnaudary
volgen - vlak voor rotonde kleine weg linksaf richting Dreuilhe
(bordje in de rug!) - In Dreuilhe rechts, op
D624 links, 2e weg rechts D217 richting Soupex.
– Soupex - Airoux –
richting Labastide/Montferrand
- vlak voor watertoren(1
km) rechts Montferrand
(bordje staat weer in de rug). Langs Montferrand.
- Montferrand - D218 - D80 Avignolet
– Lauragais - over spoor en autoweg Port Lauragais. - Hier begint het fietspad rechts langs het
Canal du Midi naar Toulouse.
Voor eventueel bezoek aan het prachtige centrum, borden Centre volgen en daarna weer terugkeren naar het Canal du Midi. Bij een soort driesprong van waterwegen
(in Toulouse Noord) zoeken naar de afslag naar
rechts van het Canal de Garonne (vragen is hier noodzakelijk, want er lopen
ook fietspaden langs de rivier de Garonne, die
je niet moet hebben). Fietspad rechts en vervolgens links langs het Canal Latéral à la Garonne
volgen tot de sluis van Lespinasse. Hier linksaf
naar Seilh en Aussonne.
In Ausonne éénmaal richting Merville
volgen en vervolgens Daux. Via Montaigut-s-Save naar Levignac
en l’Isle-Jourdain. Het grote ontoegankelijke
gebied van de Airbus-vliegtuigfabrieken maakt
het noodzakelijk om Toulouse op deze manier te
passeren. Als je Toulouse wil vermijden (wel
jammer, want het centrum is zéér de moeite waard), dan kun je ook een
zuidelijke weg nemen. Je verlaat het Canal in Montgiscard. Volg de D24 naar Montbrun
– Corronsac - langs Aureville.
Na Falgarde op T-splitsing rechts de D4 - eerste weg links, de brug
over naar Portet-sur-Garonne D24. In Portet rechts aanhouden viaduct over N20 en E80 nemen.
Op T-splitsing eerst links, dan rechts en
op D15 links over spoor naar Cugnaux. - Hier
rechts (2e weg) D24 naar Plaisance-du-Toulouse
volgen. In Plaisance D632 schuin links
oversteken via D42 naar La
Salvetat-St.Gilles
en Léguvin. In Léguvin
D42B naar Mérenvielle. Hier links rechts naar Ségourielle en L’Isle-Jourdain.
- L'Isle-Jourdain
- D161+D253 Gimont
- Gimont - D12 langs Abbé de Gimont en rechts via Juilles
naar L'Isle-Arné - D149 Lussan
- langs Montégut - Auch.
- Auch verlaten via Rue d’Etigny, Rue de l’Egalité (éénrichting=lopen)
en daarna de bordjes “Route de Barran” volgen.
Op D943 links naar Barran en vervolgens L'Isle-de-Noé - Montesquiou
- Montesquiou D943+D34+D216
Pouylebon - D159 Castille - D943 Laveraet – Marciac – Maubourguet.
- Maubourguet - D943 Vidouze
(op kruising vóór Vidouze rechtdoor, dan links école/mairie volgen. Boven
niet de GR 653 volgen, maar rechts om de kerk steil omhoog) - Luc Arnau – Lucarre - D224 Momy – Anoye - richting Abère op D7
rechts Gabaston - St.Jammes
– Morlaàs - D943 Pau.
- Pau - richting Jurancon, D2
Laroin – Artiguelouve - D146 Lacommande - D34 Lasseube - D24
Oloron-Ste.Marie
- Oloron-Ste.Marie - D238 Lurbe –
St.Christau – Escot - N134 Sarrance – Accous – Etsaut – Urdos - Col du
Somport (1650 m.)
- Frans-Spaanse grens (hier is een Albergo).